تبلیغات
دانستیهای کامپیوتر و اینترنت - کابل بندی شبکه

کابل بندی شبکه

کابل بندی شبکه :

در ادامه مبحث شبکه به نحوه کابل بندی شبکه میرسیم همانطور که میدانید در شبکه  های سیمی باید اجزای شبکه توسط کابل ها با یکدیگر مرتبط شوند اما برای کابل بندی مثلا شبکه های LAN  روشهای متفاوتی هست . در بعضی شبکه ها از یک نوع کابل استفاده میشود و در بعضی دیگر از چندین نوع کابل استفاده میشود . انچه مبرهن است انستکه چگونگی کابل بندی شبکه بسته به نوع توپولوزی شبکه و پروتوکول ان متفاوت است  .

1. Unshieleded Twisted Pair(UTP) Cabling

در دو نوع متفاوت است :  Shielded حفاظ دار Unshielded  بدون حفاظ

UTP  از محبوبیت  بیشتر  و همچنین عمومیت بیشتری بر خوردار است . و میتوان انرا بهترین انتخاب برای یک شبکه مثلا مدرسه ای در نظر گرفت . کیفیت این نوع کابل از لحاظ کیفیت میتواند بین یک کابل بندی با کیفیت تلفنی تا یک کابل بندی با سرعت زیاد تغییر کند . این کابل درون حفاظش چهار جفت سیم دارد . که دو تا دو تا به هم پیچیده شده اند  و قابل تشخیص از یکدیگر هستند . هر چه این ها به هم محکمتر پیچیده شده باشند سرعت تبادل اطلاعات در انها بیشتر و همچنین از لحاظ قیمت هم گرانتر هستند .

EIA/TIA (Electronic Industry Association/Telecommunication Industry Association)

پنج نوع متفاوت از این نوع سیم ها عرضه کرده است  که دارای استاندارد مناسبی هستند .

نوع1  فقط جهت انتقال صدا یا سیم تلفن

نوع2 برای localtalk  و سرعت انتقال اطلاعات 4 mbps  

نو3 ethernet  برای تبادل 10 mbps

نوع4 برای تبادل 20 مگابایت و 16 مگابایت برای token ring

نوع5 برای تبادل 100 مگابایت از نوع fast Ethernet

برای خرید هر کدامی را که مورد نیاز شماست و توانایی پرداخت ان را دارید انتخاب کنید . اکثرا از نوع 3 و 5 بیشتر استفاده میشود . این دو نوع در حداکثر 100 متر باید استفاده شوند .

Unshielded Twisted Pair Connector

کانکتور استاندارد این نوع RJ-45  میباشد . یک کانکتور پلاستیکی برای شبیه به سوکت تلفن منتهی کمی بزرگتر میباشد . RJ  برای Registered Jack  میباشد .

Shielded Twisted Pair (STP) Cabling  

برای محیط های الکتریکی استعداد خوبی دارد که البته به دلیل پوشش سنگینی که روز این کابل قرار دارد کمی سنگین و گاهی بزرگ به نظر میرسد . که بیشتر برای شبکه های token ring  استفاده میشود .

Coaxial Cable Connectors

بیشترین استفاده این کانکتور با کابلهای هم محور میباشد که در BNC Bayone Neill Concelman  استفاده میشود . اداپتورهای متفاوتی برای این نوع میباشد . که شامل T-connector      barrel connector     و  terminator   میباشد . کانکتور ها در شبکه ضعیف ترین قسمت ها میباشند . که برای بهتر شدن وضعیت کابلها و همچنین کاهش پیچش انها از کانکتور BNC  استفاده کنید تا سیم ها کمتر در هم بپیچند .

Fiber Optic Cable

شامل یك هسته شیشه ای هست كه با لایه هایی محاقظ پوشیده شده است . كاری كه این كابلها انجام میدهند انستكه نور را به جای سیگنال های الكتریكی منتقل میكنند . بنابراین مشكلاتی كه گاها در تبادل اطلاعات از طریق الكتریسیته بوجود می امد مرتفع میشوند . بنابراین بهترین جایگاه استفاده از این فیبر ها در مكانهایی است كه منابع تولید الكتریسیته فراوان است و بنا براین دیگر با مشكلی مواجه نخواهیم شد . از جمله مزیت های دیگری كه دارند انستكه این كابلها نسبت به كابلهای هم محور و پیچ خورده در مسافت های طولانی كیفیت بهتری دارند . و همچنین سرعت تبادل اطلاعات نیز افزایش میابد . از لحاظ پهنای باند هم برای تبادل اطلاعات ویدئویی قابلیت فراوانی دارند . همچنین از لحاظ قیمت هم تفاوت چندانی با سیم كشی مسی ندارند . گرچه یك مقدار این نوع كابل بندی از لحاظ نصب سخت تر است .

این فیبر ها با لایه عموما تفلون یا PVC  پوشیده میشوند . عمومی ترین متصل كننده این فیبر ها ST Connector  میباشد . نوع جدید دیگری از این اتصال كننده نوع SC  میباشد .

Wireless LANs

میدانیم تمامی شبكه ها نیازی به سیم كشی ندارند چرا كه بعضی از انها بدون سیم كار میكنند . حتما شبكه های موبایل را دیده اید ؟! اما من بیشتر در مورد شبكه های LAN  بیسیم صحبت میكنم كه از فركانس های رادیویی برای ایجاد ارتباط استفاده میكنند . هر كدام از اجزای شبكه یك رسیور دریافت كننده و یك فرستنده دارد برای تبادل اطلاعات . برای فواصل دور ممكن است این شبكه ها از امواج مایكرویو یا تكنولوژی تلفنی یا حتی ماهواره ها استفاده كنند . البته این شبكه ها از لحاظ سرعت به پای شبكه های كابلی نمیرسند و یا حتی از لحاظ امنیتی هم در درجه پایین تری قرار دارند مخصوصا در برابر تولید كنندگان الكتریسیته و یا وسایل الكتریكی .