تبلیغات
دانستیهای کامپیوتر و اینترنت - شبکه های کامپیوتری
شبکه

گر نمیدانید که DNS چیست, بایدبگویم که DNS که مخفف Domain Name System است, سامانه ایست که دامنه های معمولی مانند www.yahoo.com را به آدرس های IP مربوط به هرسایت تبدیل میکند.

هنگامی که شما آدرس سایتی را درون نوار آدرس مرورگر خود وارد میکنید این آدرس که برای انسان معنی دار است به یک DNS تحویل داده میشود و DNS آدرس IP مربوط به این دامنه را به شما تحویل میدهد. درست مثل یک دفترچه تلفن.

antidnspinningpr0

اکثر شما از این عملیات پشت صحنه اطلاعی ندارید چرا که این عمل توسط ISP شما مدیریت شده و از DNS پیشفرض شرکت ارائه دهنده اینترنت شما استفاده میشود. حال تصور کنید که این DNS سرعت پایینی داشته باشید و یا اینکه از کیفیت خوبی برخوردار نبوده و از کار بیافتد. اینجاست که تغییر DNS پیشفرض ISP به یک DNS با کیفیت دیگر راه حل مناسبی خواهد بود.

پش از این نیز این خدمات توسط OpenDNS ارائه میشد. اما اینبار غول بزرگ اینترنت وارد صحنه شده و DNS های عمومی خود را برای استفاده عموم معرفی کرد. شرکت گوگل که اخیرا در هر زمینه نامی از آن برده شده با این کار قصد دارد تا اینترنت پر سرعت و قابل اطمینان را به همه هدیه کند.

برای استفاده از Google Public DNS میتوانید از آدرسهای ۸٫۸٫۸٫۸ و ۸٫۸٫۴٫۴ استفاده کنید. با این کار احتمالا تغییرات کوچکی در زمان پاسخ گویی سایت ها احساس خواهید کرد. همچنین به مشکلاتی نظیر cache شدن سایتها توسط ISP بر نخواهید خورد.

برای آگاهی از چگونگی استفاده از این DNS ها به ادامه مطلب مراجعه کنید.

برای کاربران Ubuntu

بر روی اپلت Network Manager  کلیک راست کرده و روی Edit Conections کلیک کنید. سپس بنا به نوع اینترنتی که استفاده میکنید کانکشن مربوطه را انتخاب کرده و بر روی Edit کلیک کنید. سپس به تب IPv4 Settings رفته و در قسمت Method  گزینه Automatic (DHCP) addresses only را انتخاب کنید. سپس در قسمت DNS Servers عبارت ۸٫۸٫۸٫۸, ۸٫۸٫۴٫۴ را قرار دهید. دقت کنید که دو آدرس باید با , از هم جدا شوند.

برای کاربران Windows

ابتدا به Control Panel ویندوز وارد شوید. سپس در قسمت Network Connections روی کانکش مربوط به اینترنت راست کلیک کرده و روی Properties کلیک کنید.google_public_dns

در پنجره باز شده در تب Generals و در قسمت This connection uses the following items روی Internet Protocol (TCP/IP) کلیک کرده و سپس روی Properties کلیک کنید.

در پنجره باز شده در قسمت Preferred DNS Servers آدرس  ۸٫۸٫۸٫۸ و در کادر پایینی آن ۸٫۸٫۴٫۴ را وارد کنید. تغییرات را تایید کرده وخارج شوید.

ایرادی که مانع دسترسی کاربران آفیس 2003 به اسنادشان میشد با انتشار یک وصله از سوی مایکروسافت ترمیم شد.  

این ایراد که در اوایل هفته جاری گزارش شد، از دسترسی کاربران آفیس 2003 که از سرویس مدیریت حقوق مایکروسافت استفاده میکردند به اسناد و فایلهایشان جلوگیری میکرد.  

مایکروسافت با ارسال لینک دانلودی معروف به هات فیکس اعلام کرد این مشکل اکنون برطرف شده است. طبق اعلام این شرکت نرمافزار، مشکل مذکور به دلیل اتمام اعتبار یک گواهی آفیس 2003 بوجود آمده بود که موجب شد کاربران آفیس 2003 نتوانند اسناد آفیس 2003 را باز کنند.

DSLAM مخفف Digital Subscriber Line Access Multiplexer
دستگاه فوق در مراکز ارائه دهنده سرویس DSL نصب و امکان ارائه خدمات مبتنی بر DSL را فراهم می نماید. DSLAM اتصالات مربوط به تعدادی از مشترکین را گرفته و آنها را به یک اتصال با ظرفیت بالا برای ارسال بر روی اینترنت تبدیل می نماید. دستگاههای DSLAM دارای انعطاف لازم در خصوص استفاده از خطوط DSL متفاوت ، پروتکل های متفاوت و مدولاسیون متفاوت ( Cap,DMT ) می باشند. در برخی از مدل های فوق امکان انجام عملیات خاصی نظیر اختصاص پویای آدرس های IP به مشترکین، نیز وجود دارد.
یکی از تفاوت های مهم بین ADSL و مودم های کابلی ، نحوه برخورد و رفتار DSLAM است . کاربران مودم های کابلی از یک شبکه بسته بصورت اشتراکی استفاده می نمایند. در چنین مواردیکه همزمان با افزایش تعداد کاربران ، کارآئی آنها تنزل پیدا خواهد کرد. ADSL برای هر یک از کاربران یک ارتباط اختصاصی ایجاد و آن را به DSLAM متصل می نماید. بدین ترتیب همزمان با افزایش کاربران ، کارآئی مربوطه تنزل پیدا نخواهد کرد. وضعیت فوق تا زمانیکه کاربران از تمام ظرفیت موجود خط ارتباطی با اینترنت استفاده نکرده باشند ، ادامه خواهد یافت . در صورت استفاده از تمام ظرفیت خط ارتباطی اینترنت ، مراکز ارائه دهنده سرویس DSL می توانند نسبت به ارتقاء خط ارتباطی اینترنت اقدام تا تمام مشترکین متصل شده به DSLAM دارای کارآئی مطلوب در زمینه استفاده از اینترنت گردند.

این دستگاه با برند های مختلف مانند زیمنس ،هواوی،زیسا ، کامترند که هم به صورت لایه 2 (بریج) و هم به صورت لایه 3 در بازار موجود میباشد.عموما ماژولار است ولی مدلهای غیر ماژولار هم وجود دارد.مدلهای ماژولار عموما از کارتهای پروسسور و پاور ،و کارت مشترکین (مثلا 24 پورت،48 پورت و یا 64 پورت) تشکیل یافته.معمولا پاور 48 ولت دارند و کارتهای مشترکین از یک مودم برد بر پایه اتصال G. ساخته شده است.و در حالت بدون تغییر CO تنظیم گردیده .با تنظیم یکسان Encapsulation در سمت مشترک و dslam و همچنین VPI و VCI یکسان لینک up میشود.
در adsl تا سرعت 2 مگابیت در ثانیه برای مشترک امکان دریافت وجود دارد و در ADSL2+ تا سرعت 8 مگابیت در ثانیه.DSLAM از ظرفیت سیمهای مسی مازاد بر حجم استفاده شده توسط بوق برای انتقال داده استفاده مینماید.
هر کارت مشترک بسته به تعداد پورت زوج سیم مسی توسط اینترفیسی که در این خصوص تعبیه شده دریافت مینماید.سر دیگر سیمها به یک ترمینال مخصوص متصل میشود.این ترمینال برای هر مشترک 2 زوج سیم را ترکیب کرده و یک زوج سیم تحویل میدهد.
1- زوج سیم که از DSLAM خارج میشود
2- زوج سیم بوق که از سالن دستگاه میآید.
این دو مسیر با یک جک اسپلیتر ترکیب میشود و دیتا و بوق توسط یک سیم به سمت مشترک ارسال میشود.مشترک با یک اسپلیتر سمت خود بوق را از دیتا جدا کرده و از سیستم استفاده مینماید.
نرم افزار DSLAM یا همان سیستم عامل در برندهای مختلف متفاوت میباشد و اصولا یک کنسول رابط مود گرافیکی نیز دارد.که امکاناتی جهت تنظیم دستگاه و پورتها برای کاربر دستگاه فراهم میکند.معمولا قابلیتهایی مانند کنترل پهنای باند برای هر پورت و گراف های مختلف را نیز دارا می باشد.
dslam در واقع دستگاههی است برای ارتباط مشترکین در حجم بالا و سرعت بالا از طریق سیم مسی به شبکه شما که در حالت لایه 3 کار روتینگ را نیز برای مشترکین انجام میدهد.با این قابلیت که مشترک هم بوق دارد و هم دیتا .