تبلیغات
دانستیهای کامپیوتر و اینترنت - چگونه برنامه نویس شویم

چگونه برنامه نویس شویم

در یک اتاق که تنها منبع نورش، از یک مانیتور به است. فردی را پشت کامپیوتر می بینید که مرتب دکمه های کیبورد را فشار می دهد فردی که برنامه ای می نویسد که کل سیستم های امنیتی یک سازمان را مختل خواهد کرد .

این یک صحنه تخیلی از یک فیلم است که با دیدنش آرزو می کنید کاش شما هم برنامه نویس بودید. برنامه نویسی علاوه بر داشتن خلاقیت نیاز به تمرین دارد چیزی مثل خطاطی که باید تمرین کنید، تجربه کنید تا یاد بگیرید. اگر فردی هستید که تا به الان اپراتور کامپیوتر بوده اید منظورم این است که از کامپیوتر فقط برای چت، اینترنت، دیدن فیلم و گوش کردن موسیقی استفاده کرده اید و اکنون مصمم هستید تا برنامه نوبسی را آغاز کنید پیشنهاد میکنم این مطلب را بخوانید.

زبان های برنامه نویسی

در دنیا، امروزه برای برنامه نویسی دو شاخه  تعریف شده است. زبان هایی “برای نوشتن نرم افزار” و زبان هایی ” برای نوشتن محیط های بر پایه وب”

از زبان های مورد استفاده جهت نوشتن برنامه نویسی نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره کرد…

جاوا


java

جاوا یک زبان شی گرا به تمام معنا است. همراه با ویژگی هایی که آن را به زبانی قدرتمند و مورد علاقه برنامه نویسان تبدیل می کند. نرم افزارهای نوشته شده با جاوا می توانند به صورت مجازی بر روی هر سیستم عاملی اجرا شوند. البته نباید جاوا را با جاوا اسکریپت اشتباه گرفت چرا که جاوا اسکریپت زبانی کاملا متفاوت و برای برنامه نویسی وب است.

++C/C

c-plus-plus.png

سی و سی پلاس پلاس هر کدام زبانی جداگانه هستند گرچه باید گفت که ++C ارتقا یاقته زبان سی است. سی پلاس پلاس زبانی شی گراست. از این زبان در بسیاری از انجین های حرفه ای بازی و همچنین نوشتن نرم افزارهای معروف ویندوزی استفاده شده است.

سی شارپ

c-sharp.png

#C که توسط مایکروسافت بر اساس جاوا اما با تفاوت های بسیاری ارائه شده است این زبان قوی و شی گر در مقایسه سرعت با ++C از آن عقب تر است. نرم افزارهای نوشته شده توسط #C برای اجرا شدن به Net framework. نیاز دارند و فقط در ویندوز اجرا می شوند.

ویژوال بیسیک

باز هم محصولی از مایکروسافت که تمرکز بیشتری بر نرم افزارهای با رابط گرافیکی ساده برای کاربران دارد. بیشتر بر پایه رخداد هاست مثلا اگر کاربر روی دکمه کلیک کرد چه اتفاقی بیفتد.

Objective-c/Cocoa


objective-c.png

این مورد زبان اپل مک که بیشتر نرم افزار های OSX و iOS توسط آن نوشته می شود این زبان بر پایه C است که شی گرایی به آن اضافه شده شبیه به  سی پلاس پلاس اما برای اجرای رابط های گرافیکی نیاز به اجرا در فریم ورک Cocoa دارد.

گرچه سینتکس و مفاهیم این زبان بسیار پیچیده است اما اپل محیط توسعه ای با نام Xcode به صورت رایگان فراهم کرده است همچنین ویدئوهای آموزشی متعدد که به برنامه نویسان در این زمینه کمک خواهد کرد.

 تا کنون با زبان های برنامه نویسی نرم افزار آشنا شده اید در قسمت بعدی شما را با زبان های برنامه نویسی وب آشنا خواهم کرد.

امروز اینترنت قدرتش را از زبان هایی می گیرد که قطعا یادگیری آنها به شما کمک خواهد کرد تا از این سلاح(اینترنت) استفاده بیشتری ببرید. برای آشنایی شما امروز تعدادی از زبان های برنامه نویسی وب را معرفی خواهیم کرد:

 

PHP

پی اچ پی را بدون شک باید پادشاه زبان های سمت سرور نامید که امروز در اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد.- در ۷۵ درصد سرور ها از پی اچ پی استفاده می شود.- زبانی که پروژه های بزرگی مثل وردپرس، ویکی پدیا و فیس بوک از آن استفاده می کنند.


php.png

کد های یک زبان سمت سرور قبل از آن که به مرورگر کاربر برسند اجرا می شوند. پی اچ پی با My Sql ترکیب می شود تا اطلاعات را در یک دیتا بیس وارد کند و یا از آن بخواند.

PHP از ابتدا با هدف استاندارد کردن وب سرور ها منتشر شد اگر تا به حال اصلاحاتی مانند MAMP/WAMP/LAMP را شنیده باشید P از پی اچ پی آمده است.

MYSQL

یکی دیگر از مولفه های یک وب سرور استاندارد MySql است. مای اسکیوال یک دیتا بیس-پایگاه داده- اپن سورس است. My SQL یک زبان برنامه نویسی نیست اما یک زبان است برای برقراری ارتباط با دیتا بیس ها بنابراین اگر در دنیای مدرن وب می خواهید سری در سرها داشته باشید باید قواعد زبانی آن را بیاموزید. گرچه مای اسکیوال یک زبان دستور بیس  – Command line- است اما رابط های گرافیکی بسیاری مانند PHPMyAdmin وجود دارد که می توانید استفاده کنید.

باز هم باید اشاره کرد که در ورد پرس از MySQL استفاده شده است. همه پست ها و غیره در یک دیتا بیس MYSQL ذخیره می شوند.


mysql.png

جاواسکریپت

قبلا هم اشاره شد نباید جاوا اسکریپت را با جاوا قاطی کرد. جاوا اسکریپت که بیشتر برای تعامل با کاربر به کار می رود در مرورگر کاربر اجرا می شود که همین عامل باعث می شود تا آن را سمت کاربر بنامیم. شاید در بعضی از سایت ها دیده باشید که با ثبت اطلاعات یک فرم بدون رفرش شدن صفحه به شما اعلام می شود که اطلاعاتتان با موفقیت ثبت شد.

در اینجا نمی شود به جی کوئری اشاره نکرد. جی کوئری در واقع یک فریم ورک برای جاوا اسکریپت است که به شما اجازه می دهد کمتر کد نویسی کنید، امکانات بیشتری به شما می دهد و باید به این نکته هم اشاره کرد که به سرعت در حال تبدیل شدن به یک استاندار در وب می شود.


jquery.png

پرل

پرل قدرت زیادی در برنامه نویسی وب دارد اما بیشتر از آن در طراحی نرم افزار های بر پایه متن استفاده می شود. گرچه در محیط متن پرل بسیار سریع است اما در اینترنت مدرن کمتر از آن استفاده می شود. همه هکر ها به دلیل قدرت این زبان معمولا سعی می کنند کمی از حقه های این زبان را در چنته شان داشته باشند.

برای اینکه کمی از قدرت پرل را ببینید به تصویر زیر توجه کنید. این کل کدی است که به زبان پرل برای هک یک دی وی دی رمز گذاری شده استفاده شده است:


perl.png

رابی

رابی یک زبان قدرتمند شی گرا است. فریم ورک آن برای وب Ruby On Rails  در سرور اجرا می شود اما خروجی را به فرم HTML به مرورگر کاربر می فرستد.- شبیه به پی اچ پی اما بسیار متفاوت- از ویژگی این زبان به کدنویسی کمتر و توسعه آسانتر کدها  می توان اشاره کرد .

از این زبان در وب سایت هایی مثل توییتر،Groupon،Shopify  استفاده می شود.


ruby.png

اما متاسفانه بسیاری از وب سرور ها از این زبان به صورت عادی پشتیبانی نمی کنند در این موارد باید خودتان این زبان را در فضایتان نصب کنید.

پایتون

پایتون هم یکی از زبان های سطح بالای شی گرا است. که محافل غیر رسمی از آن با عنوان “یک زبان برای سرگرمی، راحت در استفاده و ابزاری خوب برای یادگیری” یاد می شود.

این در حالی است که در دنیای واقعی کمتر ابزار وبی را می بینیم که از پایتون استفاده کند.


python.png

ASP.net

ابزاری برای توسعه وب که توسط مایکروسافت ارائه شده است. که محبویت بالایی دارد. به دلیل عضویت در خانواده .Net برای اجرای آن باید از سرور ویندوزی استفاده کنید.


aspnet.png

انتخاب شما چیست؟

حالا که دو نوع از زبان های برنامه نویسی را معرفی کردم نوبت شماست تا یادگیری هر کدام را شروع کنید. اما قبل از آغاز یادگیری یک زبان باید به نکاتی توجه کنید که خود پستی دیگر است که در روزهای آتی برایتان در وب برای همه قرار خواهم داد. البته برای آشنایی بیشتر با زبان ها می توانید در اینترنت جستجو کنید و اطلاعات بیشتری در مورد هر کدام پیدا کنید.

خب تا اینجا قطعا باید تصمیم خودتون رو برای یادگیری یک زبان برنامه نویسی چه برای توسعه نرم افزار و چه برای توسعه وب گرفته باشید. اما مهم اینه که در ادامه باید چکار بکنید تا در مسیر یادگیری خسته و یا زده نشید.

آغاز…

برای شروع باید با توجه به شناختی که از خودتون دارید دو راه رو برای یادگیری انتخاب کنید: یا برید سرکلاس و یا خودتون با استفاده از کتب موجود و یا منابع دیگه اون زبان رو یاد بگیرید.

 

اگر قرار شد برید سر کلاس، قبلش خوب تحقیق کنید چرا که قراره هم پولتون و هم وقتتون که از همه چیز با ارزش تره برای این کاربزارید. برای این کار می تونید اول به این نکات توجه کنید که اساتید کدام آموزشگاه شناخته شده تره و بعدم به مسائلی مثل مدارکی که اون آموزشگاه ارائه می ده توجه کنید.

اما اگه از خودتون مطمئن هستید و در خودتون می بینید که با کتاب هم می تونید زبان برنامه نویسی یاد بگیرید. کافی یه سرچ در گوگل بزنید و مثلا عبارت” کتاب آموزش سی شارپ” رو سرچ کنید باز هم بی نهایت انتخاب خواهید داشت. ولی قبل از اون به نکات زیر در مورد مطالعه یک کتاب برنامه نویسی توجه کنید.

یک کتاب خوب

متاسفانه در کشورمون درمورد انتشار کتابهای آموزش برنامه نویسی چه کاغذی و چه الکترونیکی که توسط افراد فقط برای آموزش ارائه می شه اصلا توجه نمی شه. هر کتاب آموزشی باید ابتدا سطح آموزش خودش رو مشخص کنه. نمی شه که شما کتابی بخرید و بعد متوجه بشید نوع نگارش اون طوری که فقط برای فوق لبسانس به بالاست.

نوع نگارش هم مهمه از فونت گرفته تا اندازه و تصاویر استفاده شده شاید این موارد به نظرتان خیلی ساده بیاد اما بدلیل حجیم بودن کتاب های آموزش برنامه نویسی فکر کنید فونت کتاب اونقدر ریزه که مجبورید برای خوندش از ذره بین استفاده کنید! مطمئنا پس از چند روز از خوندن اون زده می شید.

چگونه انتخاب کنیم…

برای انتخاب موسسه حتما از دوستانی که قبلا دوره هایی که شما می خواهید بگذرونید رو طی کردن بپرسید و یا خیلی راحت در فروم ها، پست بزارید که مثلا در شیراز کدوم موسسه آموزشی خوبه البته در آخر بازهم به خودتون بستگی داره که کدوم موسسه را انتخاب خواهید کرد.-یکی از بهترین فروم های برنامه نویسی به زبان فارسی سایت برنامه نویس-

در مورد انتخاب کتاب اگر زبانتون خوبه حتما از منابع انگلیسی استفاده کنید تا موفق باشید اما اگر زبانتون خوب نیست بازم باید تحقیق کنید و بهترین کتاب رو چه از نظرنوع نگارش و چه از نظر سطح آموزش انتخاب کنید.

من خودم شخصا ترجیح می دم که کتابهایی رو انتخاب کنم که بر اساس یه سناریو آموزش اون زبان رو آموزش می دن مثلا گفته بشه از اول در این کتاب قرار برنامه نویسی یه سیستم حسابداری آموزش داده بشه و بعد همگام با هرتکه از این برنامه، آموزش هایی جزئی هم داده بشه.

خلاصه اینکه شما باید ببینید چه چیزی به روحیتون می سازه همون رو انتخاب کنید. به همین دلیل در آخر براتون سه تا عکس از چند کتاب مختلف می ذارم که امیدوارم خودتون متوجه فرق اونها بشید.


111

222

333

معرفی چند سایت

آموزش ++C به زبان انگلیسی

مرجع برنامه نویسی

کد پروجکت

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

منبع :sarbazinfo.com

برچ


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
feet problems
1396/06/18 04:56
It's going to be ending of mine day, except before ending I am reading this impressive piece of writing to improve
my knowledge.
Foot Complaints
1396/05/17 14:07
I've been surfing on-line greater than 3
hours lately, but I by no means found any interesting article
like yours. It's lovely value enough for me.
Personally, if all site owners and bloggers made good content
as you did, the net might be a lot more useful than ever before.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر